Majáles – pohled do zpětného zrcátka


S odstupem několika měsíců můžeme říct, že se turnaj povedl. Rádi na něj vzpomínáme, řada lidí se k němu při setkání vrací a v dobrém nám ho připomíná. Tak si pojďme připomenout, co se tehdy v květnu událo.

Na prvního máje jsme se kolem poledne sešli v krásných prostorách hotelu Slovan a rozehráli devítikolový švýcar pojmenovaný Jundrovský šachový majáles. Zrychlené tempo hodina na 40 tahů + 15 min. do konce umožnilo hráčům odehrát za den tři partie a celý turnaj odehrát za tři dny prodlouženého víkendu. Šlo o první ročník turnaje, takže účast třiceti šachistů všech věkových i výkonnostních kategorií lze považovat za solidní základ do dalších let. Pár slov na úvod zařídili střídavě rozhodčí turnaje Broněk Chmelíček, ředitel turnaje Michal Šípek a sponzor turnaje Tonda Továrek. Po úvodních ceremoniích jsme si udělali společné foto a už jsme mohli zasednout za bílé a černé figurky.
Startovní pole otevírali GM Petr Neuman a IM Petr Pisk. V prvním kole, jak už to ve švýcaru bývá, nastoupila první půlka startovního pole proti druhé půlce. Nikdo z favoritů nepřipustil překvapení, a tak byla výsledková listina prvního kola tvořena pravidelně se střídajícími nulami a jedničkami, tak jak si favorité na sudých a lichých šachovnicích střídali bílé a černé figury.
Takže fakticky turnaj začal druhým kolem. A záhy třetí kolo, krátce po druhé partii, bylo pro mnohé hodně vyčerpávající. Proto se nelze divit, že s blížícím se večerem přibývalo chyb. Například autor těchto řádků odehrál náročné druhé kolo, kdy do poslední minuty na hodinách (marně) trápil favorizovaného Vaška Fialu, aby vzápětí ve třetím kole udělal hrubku a byl velmi vděčný za remízu se Sašou Petrem. 
Z hlediska dějin šachové hry bych rád vzpomenul páté kolo, kdy při rozhodování souboje na první desce mezi Petry Neumanem a Piskem rozsoudilo spor o rekonstrukci partie po časové tísni až rozhodcovské video. Broněk zaznamenal průběh časové tísně na videozáznam a zapsal se tak do dějin šachu jako historicky první úspěšný šachový videorozhodčí, když jeho záznam pomohl ukončit dohady obou hráčů, zda dáma byla na f3 či e3. Petr Pisk byl v partii úspěšnější a spolu s Jakubem Roubalíkem opanoval první polovinu turnaje.
U lecčehos zajímavého byl (nebo vlastně nebyl) Petr Pisk i třetí den turnaje. Jen Petr sám ví, jak je možné, že ve švýcaru ztratil během jediného dne s Pepou Kratochvílem hned dva body. Bohužel toto zaváhání stálo Petra vedení ve slibně rozehraném turnaji, a tak se nakonec až po devátém kole dostal do čela hlavní favorit turnaje Petr Neuman se 7 body. Se stejným bodovým ziskem a jen o půl bodu slabším bucholzem skončil stříbrný Jakub Roubalík. A třetí místo vybojoval Josef Kratochvíl s 6,5 body. 
Třídenní turnaj s devíti vážnými partiemi byl náročný, ale zajímavý počin. Děkujeme všem účastníkům za odvahu, se kterou se do třídenního turnaje vrhli, a za založení doufejme zajímavé tradice. A s výhledem na novou sezónu už můžeme promýšlet jak na příští ročník nalákat ještě více zájemců. 
 
Tonda Továrek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>